Бристол печели сблъсък с висок резултат с Exeter, Sale edge Wasps

Бристол Беърс спечелиха така необходимата победа с 40-33 над Ексетър Чийфс в последния си домакински мач от сезона на Премиършип в петък.

Опитите от Калъм Шиди, Чарлз Пиутау (2), Алапати Леюа, Тоби Фрикър и Люк Морахан помогнаха на мечки до успех с бонус точки в Ashton Gate.

Сантяго Грондона, Джош Ходж, Джеймс Кени, Оли Уудбърн и Дейв Юърс преминаха за Ексетъркато това поражение наруши техните стремежи за плейоф.

Резултатът оставя Ексетър четири точки зад четвъртия Northampton Saints, тъй като надеждите им за нокаут висят на косъм в един труден сезон.

Кликнете тук за отбори и голмайстори

The Chiefs успяха да си върнат пътя от 14 точки отклонение в трилър от 11 опита, но опитът за прехващане на крилото на Фрикър и по-късен резултат на Морахан доведоха Бристол у дома.

Пиутау и Морахан се завърнаха за последния домакински мач на Бристол за сезона, като Леюа, Джон Афоа и Дейв Атууд направиха последните си участия в Аштън Гейт, преди да преминат в нови клубове следващия мандат.

Шефът на Ексетър Роб Бакстър направи четири промени в отбора, победен от сарацините последния път, включително стартове за Ходж, Юърс и опора Хари Уилямс.

Chiefs доминираха в ранната територия и това изглеждаше пожъна своята награда след 11 минути, когато Стюарт Хог докосна широк аут, но опитът беше отхвърлен след нокдаун в натрупващата игра.

Бристол прекара почти цялата начална четвърт в защита, но комбинация от агресивно справяне и грешки на Ексетър означаваше, че остана без резултат.

След това домакините нанесоха удар от първата си атака, след като капитанът на Ексетър Джак Йендъл наруши, като англичанинът на Бристол Хари Рандъл изпълни бърза дузпа и освободи Шийди при чист удар към линията.

Шийди добави преобразуването в впечатляващ отговор на това, че беше изключен от отбора на Уелс по-рано тази седмица за трите тестово турне в Южна Африка през юли.

Резултатът беше напълно противоположен на играта, но Ексетър отговори в рамките на четири минути, след като продължителният натиск от близко разстояние доведе до срив на Грондона и реализация на Симъндс.

Въпреки това Бристол се завърна и те си върнаха преднината седем минути преди полувремето, когато Пиутау си проправи път, за да възнагради впечатляващата работа с разпалена домакинска група.

Превръщането на Шиди възстанови преднината от седем точки за Бристол, но въпреки че защитата доминираше в началото на действието, сега се създаваше пространство и гладко подаване доведе до равенство на Ексетър отново точно преди полувремето, когато Ходж завърши интелигентен ход и Симъндс реализира.

Ходж напусна контузен в началото на втория период, преди гостите да предприемат още един умен атакуващ ход, при който центърът Иън Уитън наруши защитата на Бристол, само за да бъде изключено след по-ранен късен мач.

И Бристол се възползва максимално от това, когато Пиутау премина през втория си опит след 47 минути, като реализацията на Шийди отново остави Ексетър седем точки отклонение.

Sheedy отвори защитата на Exeter само пет минути по-късно, преди да даде превъзходен пас към Leiua, който приложи зашеметяващ финал, а реализацията на Sheedy остави Chiefs неуспешна.

Но Бристол след това накара заместника на Джак Бейтс да бъде спрян за опасен мач срещу Жак Вермюлен с номер осем на Ексетър и веднага поискаха трети опит чрез Кени, който Симъндс превърна.

Домакините не можаха да се справят с 14 играчи и Ексетър удари отново на часа чрез Уудбърн, преди Симъндс да добави екстрите, за да направи резултата 28-28.

Ексетър обаче последва добър и лош, когато подаването на центъра на Англия Хенри Слейд беше пресечено от Фрикер точно в собствената му половина и той спринтира, за да вкара – с преобразуването на Лойд – преди Морахан да запечата запомняща се победа шест минути след време.

Разпродажба на прескачане на Ексетър след победа в Wasps

В другия Премиершип срещата се игра в петък, Разпродажба на акули спечели упорита победа с 16-7 над оси в Coventry Building Society Arena.

Победата осигури мястото на Сейл в Шампионската купа за следващия сезон и също така запази тънките им надежди за място в плейофа, но резултатите на редица други страни трябва да се справят, ако искат да се изкачат до необходимото четвърто място.

Осите бяха заслужено губещи и сега са застрашени да пропуснат място в Шампионската купа без точки от този сблъсък и пътуване до лидера в лигата Лестър в последния си мач следващата седмица.

За продажба, Robert du Preez изрита три дузпи и реализира опит от Akker van der Merwe, докато Wasps премина през Gabriel Oghre, докато Jimmy Gopperth добави екстрите.

Въпреки че и двете страни показаха огромна производителност, първата четвърт беше безрезултатна с големи възможности за опит за отбелязване на гол, тъй като играта се играеше между противниковите 22s.

Wasps претърпяха неуспех, когато на схватката на Дан Робсън беше показан жълт картон за умишлен нокдаун, но Sale не можа да се възползва, тъй като фланкер Том Къри чукна с привличане на пробна линия.

Няколко дузпи позволиха на домакините да облекчат натиска, преди да вдигнат първия резултат, когато Oghre завърши аут при драйвинг с капитан на Sale Jono Ross, който беше уличен за опит да го дърпа надолу.

Робсън се върна от кошчето за грехове навреме, за да види опонентите си да събират първите си точки, когато Du Preez изби 35-метрова дузпа.

Гоперт можеше да анулира това, но беше извън целта с дузпа от далечна дистанция, преди Рос да се завърне, за да бъде посрещнат от втори успех от Du Preez, за да остави гостите да изостават 7-6 в края на безликатното първо полувреме.

Центърът за продажба Ману Туилаги беше заменен на полувремето с въведения Рохан Янсе ван Ренсбург и – при подновяването – домакините получиха сериозен удар.

От началния удар, състезанието за владеене остави заключването на Елиът Стоук да лежи легнал на пода със сериозна контузия на крака, отнесена на носилка и заменена от Джеймс Гаскел.

Неволите на Осите продължиха, когато на номер осем Алфи Барбери беше показан жълт картон за умишлен удар, като гостите веднага се възползваха, когато Ван дер Мерве катастрофира от близко разстояние.

Barbeary се завърна с надеждата, че може да подкрепи групата Wasps, но неговият отбор все още имаше само шест точки отклонение в последната четвърт.

Това стана девет, когато Оси отново нарушиха при схватка за Du Preez, за да избият третата си дузпа, преди домакините да изградят най-добрия си период на натиск.

Въпреки това, защитата на Sale беше твърда, преди Gopperth да пропусне дузпа от далечни разстояния, която да даде на неговата страна ценна бонус точка.

ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ: Премиершип: Семеза Рокодугуни ще напусне Бат след десетилетие в клуба