Жо-Уилфрид Цонга казва, че загубата на Откритото първенство на Франция ще бъде „добър спомен“, дори когато той приключи кариерата

ПАРИЖ — Джо-Уилфрид Най-доброто от Джо-Уилфрид се сбогува с тениса в специална презентация за корта Филип Шатрие на Ролан Гарос, след като загуби мача си от първия кръг във вторник на Откритото първенство на Франция до Каспър Рууд.

37-годишният Цонга обяви миналата седмица, че ще се поклони след тазгодишния турнир, слагайки край на кариерата му, която го видя до финала на Australian Open през 2008 г. и 18 титли в кариерата. Цонга се изправи срещу Рууд, поставения под номер 8, в първия кръг и въпреки доблестното представяне, контузията доведе до рязък край на надеждите му, тъй като той загуби с 6-7 (6), 7-6 (4), 6-2 , 7-6 (0).

Пред препълнения стадион френският Цонга започна блестящо, като спечели първия сет в тайбрека, но пропусна следващите два. След възраждане в четвъртия, той проби Рууд, за да си даде шанс да сервира за сета при 6-5.

Но той нарани рамото си, като спечели брейк точката при форхенд и когато отиде да сервира за сета, установи, че не може да вдигне ръката си правилно. Това го остави с недостатъчна сила до степен, че хвърли усилие под мишницата при 15-30, като Рууд го разби. След това Цонга поиска медицински тайм-аут, но загуби тайбрека със 7-0 и мача.

За да отбележи последния мач на Цонга в спорта, Френската тенис федерация направи специална презентация за него на корта, където към него се присъединиха бивши треньори и семейството му. Колеги играчи Гаел Монфис, Ришар Гаске и Жил Симон също се присъедини към Tsonga на корта – квартетът нарече Новите мускетари, когато пробиха – и имаше видео съобщения от Роджър Федерер, Рафаел Надал, Новак Джокович и Анди Мъри.

Цонга – който в своя пик достигна номер 5 в ранглистата при мъжете през 2012 г. – се обърна към публиката и в речта си благодари на онези, които му помогнаха в пътуването му и за това, че му помогнаха да „остане себе си, Джо“. Той говори за това колко щастлив се е чувствал, че може да изпълни мечтата си, но също така и за натиска, под който се озова в светлината на прожекторите, казвайки как в очите на своите критици е бил „един ден швейцарец, един ден французин. Един ден бял, един ден Черен.” Той каза, че е бил възприеман като „един ден измамник, друг национален герой“ и „един ден млад, един ден стар“.

Но завърши, като каза, че се надява светът да намери мир, като добави, че е намерил мир в себе си в края на кариерата си.

„Публиката беше невероятна днес, подкрепяше ме и ми дава сила да се бия“, каза Цонга. “Завърших на корта, играейки както през цялата си кариера. Винаги ще бъде добър спомен. В известен смисъл завърших така, както исках да завърша.”

Жените, които се класираха във втория кръг, включваха шампионката от 2017 г Йелена Остапенкошампион за 2018 г Симона Халеп№ 9 Даниел Колинс№ 11 Джесика Пегула и №22 Медисън Кийс.

Също във вторник, Себастиан Корда напредна с 6-1, 7-5, 7-6 (6) победа над австралийски ветеран Джон Милман.

Американският играч, поставен под 27-и, парира два сетбола в тайбрека и реализира четвъртата си мачбол, когато Милман удари далечно воле от форхенд.

Корда, който е на 21, имаше 43 непринудени грешки срещу 25 на Милман. Милман е 0-6 на Ролан Гарос.

Корда стигна до четвъртия кръг на Откритото първенство на Франция през 2020 г. като квалификационен. Милман, който е на 32, беше четвъртфиналист на US Open 2018.

Друг американец, Франсис Тиафопобеди Бенджамин Бонзи 7-5, 7-5, 7-6 (5) за първата си победа на Ролан Гарос след шест поражения в първия кръг.

Тиафо, който е на 24-то място, реализира само пет от 23 възможности за брейк точки срещу френския си опонент, но преминава в мач от втория кръг срещу Дейвид Гофин на Белгия.

Тиафо достигна четвъртия кръг на US Open както през 2020 г., така и през 2021 г.

24-годишният американец първо загуби на Ролан Гарос през 2015 г., след което не успя да се класира за турнира през следващата година.

Даниил Медведев започна деня с победа с 6-2, 6-2, 6-2 Факундо Багнис на Аржентина на корта Сюзан Ленглен. Поставеният под номер 2 и шампион на US Open беше четвъртфиналист на Ролан Гарос миналата година след четири поредни загуби в първия кръг.

датски тийнейджър Холгер Рун след това разстроен 14-и поставени Денис Шаповалов 6-3, 6-1, 7-6 (4).

Рун, който е на 19, спечели BMW Open този месец и беше полуфиналист в Лион миналата седмица.

Шаповалов отвърна в третия сет, за да форсира тайбрек, но изостана с 3-1 и не можа да се възстанови, изпращайки форхенд в ширина при мачпойнт.

По късно, Хуго Гастон постигна победа в пет сета над 19-ия поставен Алекс де Минаур на Австралия.

Французинът изостана с 3-0 в решаващия сет, след като загуби девет поредни мача, преди да се пребори, за да победи Де Минаур с 4-6, 6-2, 6-3, 0-6, 7-6 (4) в мач от първия кръг което продължи близо четири часа.

21-годишният левичар спечели пет поредни точки в тайбрека, за да спечели победа пред феновете на домакините на Court Suzanne Lenglen.

№ 7 семе Андрей Рубльов на Русия също беше сред по-късните победители във вторник, тъй като той победи Куон Сун-уу от Южна Корея, 6-7 (5), 6-3, 6-2, 6-4.

Информация от Асошиейтед прес е включена в този доклад.